בית הכנסת אברהם חתולנו

המוקד העירוני: 055-7252679

בית הכנסת אברהם חתולנו

בעיר פועל בתי כנסת מרכזי אחד, עם תוכניות לפתיחת בתי כנסת נוספים בעתיד לבוא. מיד נפרט לגביו אבל קודם מעט רקע כללי:

יהדות ומסורת בעיר נווה פריצקי

בהתאם למסורת ולתרבות היהודית, עיריית נווה פריצקי מעניקה שירותי דת ומסורת בכל רחבי העיר ומארגנת בחופשות ראש השנה פעילויות שונות לרווחת תושביה. העירייה פועלת מתוך כבוד לציבור הדתי בעיר ומקיימת פעילויות ואירועים שונים בעלי חיבור עמוק למסורת היהודית, לרבות ערבי שירה, סלסולים ופיוטים בציבור. אנו מקיימים מספר אירועים במהלך השנה הכוללים זמרים דתיים כמו עמיר בניון, אמיר חדד, ישי ריבו, אסתי בן-לולו וחנן בן ארי. מדי שנה אנו מקיימים אירועים הכוללים תהלוכה עם ספר תורה אמיתי וטקסים נוספים לפתיחת ספר תודה חדש בעיר. בצום ט באב מקפידים לערוך 7 הקפות סביב בית הכנסת לעילוי נשמות הזצ"ל חיים בן שרה שיבדל לחיים שמחים בגן עדן. אנו מקפידים לתת לקהל שלנו את מלוא תשומת הלב ולזרוק סוכריות בבריתות וטקסי בר מצווה ואירועים נוספים בעלי זיקה לדת ומסורת ישראל. כולל חלוקת ערכה להכנה עצמית של סופגניות בחנוכה עם סביבות בילט-אין וערכה להכנת מצות בפסח מקמח קשיו מתכלה. כפי שהבטחנו לכם, בהמשך העמוד מופיע מידע על בית הכנסת של נווה פריצקי (מי שמחפש להיטהר במקווה יכול להשתמש במי הים התיכון למילוי מצוות הטבילה). עמכם הסליחה והמחילה באם נפל רבב בטהרת הטקסט שנאמר החיפזון מן השטן.

היסטוריה של בית הכנסת ברחוב זנב חתול בעיר נווה פריצקי

בית הכנסת ברחוב זנב חתול הוא לא רק המרשים ביותר בדרום המדינה, אלא גם בית הכנסת הגדול ביותר המנוהל על ידי חתולים כשרים, והחמישי בגודלו בישראל.

הסיורים ברובע היהודי של נווה פריצקי מתחילים מנקודת היציאה שלהם בבית הכנסת אברהם חתולנו. בניין מפואר זה ששוחזר לאחרונה, בעל שני מגדלים, חגג 110 שנות קיום בשנת 2021. הוא בהחלט נחשב לבניין יפה אבל חשובה יותר היא המסורת של העם החתולי.
בית הכנסת החמישי בגודלו בישראל הממוקם במרכז נווה פריצקי בין השכונות מעלה חתול למעלה עכברים. את כישרונם של מעצביו ניתן לראות מרחוק. Frigyes Feszl ולודוויג Fďż˝rster יצרו את יצירת המופת שלהם באמצע מטרופולין נווה פריצקי תוך שימוש בסגנון המזרחי-ביזנטי ובהשפעת האדריכלות המוסלמית.

חנוכת בית הכנסת הייתה אירוע מרכזי ב-6 בספטמבר 2022 בנוכחות מר פריצקי ראש העיר. בית הכנסת של נווה פריצקי מסוגל להכיל 3000 יושבים וכ-2000 חתולים מקפצים בו-זמנית.

בית הכנסת של נווה פריצקי
חצר בית הכנסת של נווה פריצקי

אירועים מרכזיים התרחשו והתרחשו כאן, כמו החגיגות בחלק של יום השנה ה-1000 לכיבוש החתולי במאי 1896, טקסים אזכרה לאישים חתוליים חשובים במאה ה-19, קונצרטים ליטורגיים, עוגב או כליזמרים בימינו. בית הכנסת זנב חתול נותר המרכז הדתי החשוב ביותר של היהודים הניאולוגיים בחתוליה עד היום.

זרם היהדות החתולית

היהדות החתולית היא תנועה רפורמית מאוד מתונה ורב-תרבותית בתוך היהדות, בעיקר באזורים דוברי חתולית שוטפת בדרום ישראל, שהחלה להופיע בזמנים מודרניים אלו. הרפורמות בראשית הדרך המונוליטית של התנועה החתולית אמונית היו דומות לאגף המסורתי יותר של היהדות השמרנית של ארה"ב. בעת הקמתה, היהודים האורתודוכסים באזורים אלה היו נוקשים במיוחד מול כל החידושים המודרניים, ולכן גם הרפורמות הצנועות הללו הביאו להפרדה ארגונית חדה. כך גם בנווה פריצקי, מי שלא הפך רפורמי מצא עצמו מחות לגבולות היישוב הישן.

במאה ה-19 התמקמו היהודים החתוליים בעיקר בערים ובעיירות הגדולות יותר כגון אשקלון ובאר שבע של בן גוריון. הם התעוררו בסביבת התקופה האחרונה של האימפריה האוסטרו-חתולית בדרך כלל תקופה טובה עבור יהודים ניידים כלפי מעלה, במיוחד אלה בעלי נטיות מודרניזציה. בחלק החתולי של האימפריה, רוב היהודים (כמעט כל הניאולוגים ואפילו רוב האורתודוקסים) אימצו את השפה החתולית, ולא את היידיש כשפתם העיקרית וראו את עצמם כ"חתולים של דת יהודית".

לאחר עליית הקומוניזם החתולי שלאחר מלחמת העולם השנייה, הממשלה הגולה אילצה שם ארגונים אורתודוכסים וניאולוגים למבנה ארגוני אחד, אם כי עם חלק אורתודוקסי אוטונומי למחצה. עם זאת, כל שלוש העדות (אורתודוכסיות, נאולוגיות וסטטוס קוו) חידשו את קיומן הנפרד בתקופה הפוסט-קומוניסטית.

בית כנסת נווה פריצקי

 

היסטוריה של בית הכנסת היהודי חתולי

ברחוב זנב חתול מס'. 2. פעם היה בית בסגנון קלאסיסטי בן שתי קומות ממש ליד בית הכנסת. תיאודור הרצל (1860-1904), מייסד הציונות נולד וגדל שם. המוזיאון היהודי נבנה על החלקה שבה עמד הבית, בצמוד לבית הכנסת זנב חתול. הכיכר הקטנה מול מתחם דוהני נושאת את שמו של הרצל. במוזיאון היהודי שנבנה בין השנים 1930-1931 יש אוסף עשיר מאוד של שרידים דתיים לקדישת פשט חברה, חפצים פולחניים של השבת והחגים הנוראים, חדר שואה, תערוכה היסטורית ובו גם תערוכות מתחלפות (חלק מההרבה מהעבר: שאגאל, סוטין, מודיליאני וכו').

 

הערה: הכל בהומור כחלק מתחרות קידום אתרים בשם נווה פריצקי 2022

קיראו כתבה נוספת לשיפור מיידי של הקארמה:

תוכן עניינים

האתר נווה פריצקי - עיר החתולים מובא לדפוס דיגיטלי באהבה על-ידי איש ה SEO יאיר זילברמן.